Sven Leonard Rydholm Ryska kavallerister
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SVEN LEONARD RYDHOLM (1821-1885): Ryska kavallerister, signerad och daterad S. L. Rydholm 1871, olja på duk, 44,5x52 cm.
.
Sven Leonard Rydholm studerade vid konstakademien i S:t Petersburg och blev elev till bataljmålaren Bogdan Pawlowitsch Willewaldes. Var sedan verksam i staden under 1850-talet. Vid sin hemkomst blev han bland annat Johan Krouthéns förste lärare.
394639
2016-07-14