Efter Joris Van Son Stilleben
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
19 000 SEK
JORIS VAN SON, efter (1800-tal): Stilleben med plommon, vindruvor, persikor, olja på duk, ca 69x58 cm
This painting is a copy after a painting in the Musée Royal des Beaux-Arts in Brussels, which is a fragment of a larger painting by Joris van Son (inv. no. 234). Other copies are known, among them one in Cape town.
.
Vi tackar Fred G Meijer, RKD - Netherlands Institute for Art History för vänligt tillmötesgående vid katalogiseringen av detta verk.
394979
2016-08-17