Efter Joris Van Son Stilleben

Efter Joris Van Son Stilleben
Efter Joris Van Son Stilleben
Efter Joris Van Son Stilleben
Efter Joris Van Son Stilleben
Efter Joris Van Son Stilleben
Efter Joris Van Son Stilleben

Såld för:

15 000 SEK

Utropspris

19 000 SEK

JORIS VAN SON, efter (1800-tal): Stilleben med plommon, vindruvor, persikor, olja på duk, ca 69x58 cm

This painting is a copy after a painting in the Musée Royal des Beaux-Arts in Brussels, which is a fragment of a larger painting by Joris van Son (inv. no. 234). Other copies are known, among them one in Cape town.
.
Vi tackar Fred G Meijer, RKD - Netherlands Institute for Art History för vänligt tillmötesgående vid katalogiseringen av detta verk.

394979

2016-08-17