Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Spegel av Carl Gustaf Fyrwald

Såld för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1791, träskuren dekor, förgylld, krön med medaljong och bandrosett, ramen med pärlstavsdekor, delat glas, 172x72 cm

möjligen senare övre glas, krön med lagningar, senare bronserat,

395181

2016-07-10