Byrå från de Cronstedtska samlingarna

Klubbat för:

106 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag och listverk i mässing, snedställda hörn med kannelyrer, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita C: Diedrik Fick i Stockholm, höjd 81,5, 74,5 x 46,5 cm
PROVENIENS: Grevliga ätten Cronstedt, sannolikt från samlingarna på Fullerö slott, Västmanland

Mindre lister saknas, obetydliga lagningar och kompletteringar. Nyckel finns att avhämta Utlämningen

395468

2016-07-13