Tillbaka till katalog

Slagbord Ikeas 1700-talsserie

Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie
Slagbord Ikeas 1700-talsserie

Såld för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Bergslagen", slagbord, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, grålackerat, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Bergslagen L. OY, höjd ca 76, 142x117 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Bruksslitage, bordsskiva med fläckar

Auktionsnummer:

395501

Datum:

2016-07-12