Vas Kina

Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina
Vas Kina

Klubbat för:

106 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

VAS, porslin, Kina, märkt med Qianlongs märke men tillverkad under 1900-talet, dekor i underglasyrblått av drakar som jagar den brinnande pärlan, höjd ca 20 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt av den nuvarande ägarens far i Bangkok på 1950-talet.

Smärre slitage

395663

2016-07-17