Porträttmedaljong
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, reliefporträtt föreställande Henrik af Trolle i form av medaljong i gips, 1900-talets första hälft. Själva porträttet är bemålad i bruten pärlgrå färg och ramdelen är bronserad, med upphägningsanordning, diameter ca 62, största djup 13 cm
Mindre nagg och lagning på ramen, små färgbortfall, smärre slitage
395868
2016-07-14