Porträttmedaljong

Porträttmedaljong
Porträttmedaljong
Porträttmedaljong
Porträttmedaljong
Porträttmedaljong
Porträttmedaljong

Såld för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, reliefporträtt föreställande Henrik af Trolle i form av medaljong i gips, 1900-talets första hälft. Själva porträttet är bemålad i bruten pärlgrå färg och ramdelen är bronserad, med upphägningsanordning, diameter ca 62, största djup 13 cm

Mindre nagg och lagning på ramen, små färgbortfall, smärre slitage

395868

2016-07-14