Spegel barock

Spegel barock
Spegel barock
Spegel barock
Spegel barock

Såld för:

12 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SPEGEL barock, 1700-talets första hälft, rikt träskuren genombruten dekor av akantusblad, krederad och med rester av poliment och förgyllning, kvicksilverfolierat spegelglas, sannolikt senare bakstycke, ca 51 x 42 cm.

Mindre krederingsnagg, sprickor och slitage.

395873

2016-07-14