Snäckbärande figur
2016-07-14
395878
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
SKULPTUR, 1800 / 1900-tal, mansfigur iklädd romersk dräkt uppbärandes en snäcka, mörkpatinerad zink, stående på sockel av onyxmarmor, höjd ca 48, bredd 21 cm
Renoverad och kompletterad, lagningar någon spricka, retuscher och några mindre nagg på sockeln