Byrå tillskriven Gustaf Foltjern

Såld för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant och jakaranda, brännförgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettläggning i fält, skiva av kalksten, höjd 81, 93x50 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 135 jämför närmast identisk byrå signerad Gustaf Foltjern

Smärre fanerskador, kompletteringar och lagningar, mindre fanerbortfall, senare lås, nyckel saknas

395887

2016-08-17