Byrå tillskriven Gustaf Foltjern
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant och jakaranda, brännförgyllda beslag, nyckelskyltar i form av bevingade kartuscher, parkettläggning i fält, skiva av kalksten, höjd 81, 93x50 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 135 jämför närmast identisk byrå signerad Gustaf Foltjern
Smärre fanerskador, kompletteringar och lagningar, mindre fanerbortfall, senare lås, nyckel saknas
395887
2016-08-17