Kantarelli Tapio Wirkkala
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Kantarelli", vas, Iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 10 cm
HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951
Minimalt fotnagg
396923
2016-07-23