Kantarelli Tapio Wirkkala

Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala
Kantarelli Tapio Wirkkala

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, "Kantarelli", vas, Iittala, linjeslipad dekor, signerad och daterad TAPIO WIRKKALA IITTALA, höjd ca 10 cm

HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar 10,13 och 21 cm mellan åren 1948 - 60. Modellen kom även att visas på Triennalen i Milano 1951

Minimalt fotnagg

396923

2016-07-23