Spegel av Carl Gustaf Fyrwald
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1791, träskuren dekor, förgylld, krön med medaljong och bandrosett, ramen med pärlstavsdekor, delat glas, ca 172x72 cm
möjligen senare övre glas, krön med lagningar, senare bronserat,
397061
2016-07-24