Carl Larsson Kersti i svart
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): "Kersti i svart", signerad C.L. i blyerts, etsning, ca 14,8x19,9 cm, utförd 1909, efter en akvarell från 1905 föreställande konstnärens dotter Kersti.
Proveniens: Direktör Thorsten Laurin, Stockholm
Litteratur: Hjert & Hjert 68
397420
2016-07-28