Carl Axel Acking matbord Torsten Scholin
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL AXEL ACKING, matbord, utfört av Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal, teak, oval form, utdragbara skivor i sargen, brännmärkt T. S-n, höjd ca 73,5, längd 150 x 90, total längd 237 cm
HIistorik: Matgruppen tillverkades av Snickarmästare Schollin för Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri under 1950-talet. Matgruppen är sannolikt unik och framtagen endast för detta syfte.
Litteratur: Avbildade i Stockholms Hantverksförenings bildarkiv.
Senare lack och mindre slitage
397514
2016-07-29