Carl Axel Acking matbord Torsten Scholin

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL AXEL ACKING, matbord, utfört av Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal, teak, oval form, utdragbara skivor i sargen, brännmärkt T. S-n, höjd ca 73,5, längd 150 x 90, total längd 237 cm

HIistorik: Matgruppen tillverkades av Snickarmästare Schollin för Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri under 1950-talet. Matgruppen är sannolikt unik och framtagen endast för detta syfte.

Litteratur: Avbildade i Stockholms Hantverksförenings bildarkiv.

Senare lack och mindre slitage

397514

2016-07-29