Golvvas i urangult flintgods Rörstrand
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALF WALLANDER, sannolikt, golvvas alternativt paraplyställ, Rörstrand, 1900-talets början, flintgods, urangul glasyr, reliefdekor av papegojer, märkt Rörstrand, inpressat XB DT AGE, höjd ca 57 cm
Glasyrkrackelyr, några glasyrnagg, en lagad mynningsnagg
397817
2016-08-01