Golvvas i urangult flintgods Rörstrand

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ALF WALLANDER, sannolikt, golvvas alternativt paraplyställ, Rörstrand, 1900-talets början, flintgods, urangul glasyr, reliefdekor av papegojer, märkt Rörstrand, inpressat XB DT AGE, höjd ca 57 cm

Glasyrkrackelyr, några glasyrnagg, en lagad mynningsnagg

397817

2016-08-01