Nordiska Kompaniet stolar

Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NORDISKA KOMPANIET, stolar, 2 st., den ena med karm, specialbeställda från NK av Sidenvaruhuset AB 1927, kinesiserande stil, stomme av ek, rottingsits, ursprungligen lackerade i rött, skyltmärkta, sitthöjd 43-44 cm.
PROVENIENS: Walle och Dagny Ottosson, Stockholms Rottingfabrik, Kungsholmen, Stockholm. I arv inom familjen.

Bruksslitage, senare bemålning, färgbortfall, smärre sprickor/avslag, en rottingsits ngt defekt

398065

2016-08-03