Nordiska Kompaniet stolar
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, stolar, 2 st., den ena med karm, specialbeställda från NK av Sidenvaruhuset AB 1927, kinesiserande stil, stomme av ek, rottingsits, ursprungligen lackerade i rött, skyltmärkta, sitthöjd 43-44 cm.
PROVENIENS: Walle och Dagny Ottosson, Stockholms Rottingfabrik, Kungsholmen, Stockholm. I arv inom familjen.
Bruksslitage, senare bemålning, färgbortfall, smärre sprickor/avslag, en rottingsits ngt defekt
398065
2016-08-03