Fruktkorg med fat "Flora Danica" Danmark
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FRUKTKORG med fat, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, Danmark, genombruten, modellnummer 3534 respektive 3535, polykrom dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3534 och 3535, höjd ca 9 diameter 24 cm, fatets diameter 25 cm
398163
2016-08-04