Fruktkorg med fat "Flora Danica" Danmark

Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat
Fruktkorg med fat

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FRUKTKORG med fat, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, Danmark, genombruten, modellnummer 3534 respektive 3535, polykrom dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3534 och 3535, höjd ca 9 diameter 24 cm, fatets diameter 25 cm

398163

2016-08-04