Damskrivbord
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
DAMSKRIVBORD med UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, uppsats med jalusiedörr, inredning med små lådor, höjd ca 115, 93x76 cm, nyckel finns
Proveniens: Familjen Erik Gustaf Geijer
Slitage, skador, fanerbortfall, senare hörnkonsoler, inrednings dragknoppar saknas delvis
399104
2016-08-12