Bordspendyl Paris
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSPENDYL, Gaston Jolly (Paris, urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, bottenplatta i marmor, förgylld och patinerad brons, krönt av figuringrupp, höjd 42, 23x15 cm, nyckel och pendel medföljer
Bottenplattan med smärre nagg, urtavlan med sprickor och slitage vid ett nyckelhål
399115
2016-08-12