Kaffeservis Kina
Klubbat för:
300 SEK
1 000 SEK
KAFFESERVIS, 25 dlr., porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, 11 koppar med fat samt 12 assietter, dekor av medaljonger med tecken samt blomsterslingor och fladdermöss mot gul botten, kaffekannans höjd ca 20 cm, assietternas diameter 18 cm, enl. uppgift inköpt på 1950/60-talet
En assiett samt gräddkannan med nagg
399428
2016-08-14