Bouillottelampa 1800-tal

Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal
Bouillottelampa 1800-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LÄSLAMPA, s. k. Bouilottelampa, för ett ljus, fot av marmor med pärlstav samt hundfigurin av mässing, ställning av mässing, justerbar skärm av patinerad koppar, Frankrike, 1800-talets första hälft, höjd ca 33 cm

Åldersrelaterat slitage

399656

2016-08-16