Bouillottelampa 1800-tal
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LÄSLAMPA, s. k. Bouilottelampa, för ett ljus, fot av marmor med pärlstav samt hundfigurin av mässing, ställning av mässing, justerbar skärm av patinerad koppar, Frankrike, 1800-talets första hälft, höjd ca 33 cm
Åldersrelaterat slitage
399656
2016-08-16