Ljusstake Moskva 1830
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKE, Ryssland, Moskva, ca 1830, empire, förgylld brons, skaft i slipat glas, dekor av palmetter, bär otydlig stämpel, höjd ca 29 cm
LITTERATUR: "The Russian chandeliers 1760-1830" av Igor Sychev s.190-191, se bild 965
Glas med nagg, slitage, mindre stötskador
399682
2016-08-16