Ljusstake Moskva 1830

Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830
Ljusstake Moskva 1830

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSSTAKE, Ryssland, Moskva, ca 1830, empire, förgylld brons, skaft i slipat glas, dekor av palmetter, bär otydlig stämpel, höjd ca 29 cm

LITTERATUR: "The Russian chandeliers 1760-1830" av Igor Sychev s.190-191, se bild 965

Glas med nagg, slitage, mindre stötskador

399682

2016-08-16