Ikon Ryssland

Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

IKON, 1800-tal, Ryssland, föreställande gudsmodern med jesusbarnet flankerade av kvinnliga helgon, träpannå, krederad, målad och förgylld, försänkt i mitten, infällda stödlister på baksidan, ca 37,5x32,5 samt tjocklek ca 2 cm.

Pannån starkt konvex, partiella bortfall av kredering och färg, insketsangrepp och rest list på baksidan.

399880

2016-08-18