Soffa och bord nyrokoko

Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko
Soffa och bord nyrokoko

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SOFFA och BORD, nyrokoko, 1800-talets senare hälft, soffa, med vissa empirdrag, i mahogny med skuret krön och senare klädsel i smutsrosa sammet, utdragslåda undertill, längd ca 190, sitthöjd 48 cm, pelarbord med oval skiva fanerad i pyramidmahogny och träskuret underrede i betsad bok, höjd ca 72,4 60 x 99 cm

Bruksslitage, senare klädsel, bordets ena fot med skada/lagning

400510

2016-08-23