Soffa och bord nyrokoko
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFA och BORD, nyrokoko, 1800-talets senare hälft, soffa, med vissa empirdrag, i mahogny med skuret krön och senare klädsel i smutsrosa sammet, utdragslåda undertill, längd ca 190, sitthöjd 48 cm, pelarbord med oval skiva fanerad i pyramidmahogny och träskuret underrede i betsad bok, höjd ca 72,4 60 x 99 cm
Bruksslitage, senare klädsel, bordets ena fot med skada/lagning
400510
2016-08-23