Lars-Erik Larsson och Rosenberg till John Forsell

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BREV FRÅN LARSSON OCH ROSENBERG TILL FORSELL.

LARSSON, LARS-ERIK (1908-86), svensk tonsättare.

5 egenhändigt signerade brev, varav 1 även egenhändigt skrivet, daterade Åkarp 13 augusti 1931 och övriga Åkarp under 1936, omfattar 8 sidor i A4.
Rör bl.a. Larssons tonsättarstipendium, Kungliga operans antagande av hans (enda) opera "Prinsessan av Cypern", där han bl.a. diskuterar Forsells val av Seth Svanholm som Lemminkäinen. Stämplar från Kungl. Teatern, vikta, några märken från gem. +

HILDING ROSENBERG (1892-1995), svensk tonsättare och dirigent.

8 egenhändigt signerade brev och brevkort, både skrivna på maskin och för hand, daterade Höglandstorget och Ålsten mellan åren 1932-1939, flertalet signerade med hela namnet, omfattar ca 8 sidor i A4.
Rosenberg vill bl.a. ha rekommendationer från Forsell inför en ansökan som "director musices" i Uppsala efter Alfvén, i ett annat brev ber han operachefen att "förlåta mig för det olämpliga i mitt yttrande och om möjligt glömma detsamma", några brev rör uppsättningar på operan. Några stämplar från Kungl. Teatern, veck, några smärre revor, några anteckningar av Forsell.

Proveniens: John Forsell (1868-1941), svensk operasångare, chef vid Kungliga Operan i Stockholm 1924-39.

Se text

401119

2016-09-29