Carl August Ehrensvärd teckning till Sergel

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800): Caracallas mord på sin bror Geta, utförd 1797, bär påskrift J. Breda, akvarellerad och fernissad pennteckning på papper, 20 x 31 cm

PROVENIENS: Christian Hammer Collection nr 4067 (1818-1905)
Fil dr Emil Hultmarks samling (1872-1943)
Fil dr Carl David Moselius samling (1890-1968)

1797 utförde Carl August Ehrensvärd en serie akvarellerade teckningar på Dömestorp som han skulle skicka till sin gode vän Johan Tobias Sergel, som för tillfället uppehöll sig i Köpenhamn tillsammans med friherre Jean Jacques De Geer. Ehrensvärd fernissade de färdiga akvarellerna med resultatet att ytan blev brunröd och pappret alldeles stelt, han skriver i korrespondens med Sergel att han "skämt bort" teckningarna. I Nationalmuseums handteckningssamling återfinns en studie till denna akvarell.

401146

2016-09-01