Goulons Om en fästnings belägrande... 1728 m.fl.
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MILITARIA. (13). FORTIFIKATION. GOULON, (LOUIS). Kort underrättelse om en fästnings belägrande och förswarande, på fransöska författad... Stockholm (Henr. Christoph. Merckell) 1728.
Liten 8:o. (4), (1)-90, (18, sista blank) s. 4 utvikbara graverade planscher (alla).
Senare (1900-tal) brunt hfrbd, lätt nött med något blekt rygg. Titelblad med liten skada i inre marg. o. tillskrift i övre marginal, något brunfläckat. Enstaka maskhål i inre marginal i slutet. Ovanlig. Med flera. 13 vol.
Med flera omfattar: Carnot: Om fästningars försvar. (Stockholm 1816). Tarras-Wahlberg: Fästningar och fästningskrig (Stockholm 1907), Mankell: Hvilket bör ändamålet vara med Stockholms befästande?... (Stockholm 1859), Bergenstråle: Lärobok i krigsbyggnadskonst för Kungl. Krigsskolan (Stockholm 1913, ded.), Klingenstierna: Handbok i fältarbeten, till begagnabde af arméns befäl under fälttåg och öfningsläger (2 uppl., Stockholm 1869), Lärobok i fältbefästningskonst (Stockholm 1877), Utkast till instruktion för anfall mot befästningar (Stockholm 1914), Soldatundervisning för Ingenjörtrupperna (Stockholm 1917), Fortifikationen 350 år 1635-1985. Huvudredaktör Bertil Runnberg. Vetrenskaplig rådgivare Sten Carlsson. (Stockholm 1986), Ericsson: Olof Hansson Örnehufvud och svenska fortifikatonsväsendet. Till 300-årsminnet 1635-1935 (Uppsala 1935, numrerad upplaga 33/100), D:o Häftad dubblett (normalupplagan), Boden. Fästningen - garnisonen - samhället. Red. Bror Oscar Nyström - Sven Skeppstedt (Västervik 1990).
Första arbetet översatt o. bearbetad av Jacob Richardson.
Se text
401255
2016-08-31