Theokritos Idyller m. etsningar av Wrangel

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ETSNINGAR AV WRANGEL. THEOKRITOS. Idyller. Övers. E. Lagerlöf. 1929.

4:o. 31 etsningar J. Wrangel (alla, några textblad delvis missfärgade av etsningarna). Omslag medbundna.
Senare brunt hfrbd, obetydligt nött, oskuren. (Sven Berggren bokbinderi Göteborg. Exlibris T. Buhrman, Uppl. tr. i 146 numrerade ex. på van Geldern-papper, signerade av konstnären, detta nr 62.

Se text

402427

2016-09-07