Mühlenfels kopia efter Julius Kronberg olja

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANNA ELISABETH VON MÜHLENFELS (1872-1933), tillskriven: David, kopia efter Julius Kronberg, signerad A Mühlenfels copia J Kronberg, olja på duk, 100x70 cm.
.
Historik:
Målningen är en kopia av en detalj av Julius Kronbergs målning "David och Saul" (1885), i Nationalmusei samlingar.
Anna Elisabeth von Mühlenfels studerade i Italien för akvarellisten Juslavo Simoir och sedan i Paris vid Académie Julien. Hon var första gången gift med brukspatronen Erik Roth och andra gången med den svensk-finländske konstnären Richard Hall.

smärre skador, ytsmuts och färgbortfall. Ramskador.

402895

2016-09-03