Gravyrer ur Dahlberg Suecia Antiqua 1700-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GRAVYRER UR DAHLBERG (ca 50). Stor samling graverade planscher ur Erik Dahlberg, Suecia Antiqua et Hodierna (ca 1690-1730). Bl.a. Drottningholm, Skokloster, Jacobsdahl (nuv. Ulriksdal), Karlberg, Eksjö, Sturefors, Norrköping, Eriksberg, Brahehus, Västanå, Noor (kolorerad), Falun, Finspång, Hörningsholm (kolorerad), Filipstad, Gävle, Finsta, Ekolsund m.fl.

Några fläckar och småskador, veck, vissa revor i marginalerna. Flera uppklistrade eller med nya marginaler. Några dubbletter.

403585

2016-09-08