Lucio Fontana signerad affisch för Moderna Museet

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LUCIO FONTANA (Italien, 1899-1968)
UTSÄLLNINGSAFFISCH, signerad L.Fontana, "Idéer om rymden, Moderna Museet, Stockholm, 1967". 100x69,5 cm, oramad

Affisch eller skylt för Moderna Museet i Stockholm till en utställning med Fontana 1967. Affischen är tryckt på båda sidorna om en 3 mm tjock kartong med 13 st utstansade cirkelformade hål, ca 5 cm i diameter. Text "Fontana / Idéer om rymden / Moderna Museet / Stockholm 26 aug. - 1 okt. 1967 / Öppet alla dagar 12-22".

Hanteringsveck, fläckar, baksidan med rester av lim från montering samt ytskador

403729

2016-09-07