Tillbaka till katalog

Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck

Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

800 SEK

Beskrivning

DUNÉR, STEN. Drömmens. Tolv handkolorerade teckningar. 1978.
Folio. 12 handkol. offsetlit. (alla).
Blått originalklotband. Tr. i 500 nr., av konstnären sign. ex., detta nr 113.
PROVENIENS: Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

403809

Datum:

2016-09-07