Tillbaka till katalog
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
800 SEK
Beskrivning
DUNÉR, STEN. Drömmens. Tolv handkolorerade teckningar. 1978.
Folio. 12 handkol. offsetlit. (alla).
Blått originalklotband. Tr. i 500 nr., av konstnären sign. ex., detta nr 113.
PROVENIENS: Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm
Konditionsrapport
Auktionsnummer:
403809
Datum:
2016-09-07