Harald Lyth blandteknik på duk
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HARALD LYTH (född 1937): Blomman, signerad Lyth, blandteknik på duk, 38x32 cm
PROVENIENS: Galerie Blanche, Stockholm
Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm
LITTERATUR: Gunnar Olsson "Harald Lyth 1955-1980" Oeuvrekatalog 1980, verknummer 87
403880
2016-09-07