Stol Sevilla design Nisse Strinning
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NISSE STRINNING, stol Sevilla, klarlackerad, betsad och bemålad bok, tillverkad av Baltsar von Platen, höjd ca 91, sitthöjd 45 cm
HISTORIK: Formgiven till den svenska paviljongen vid världsutställningen i Sevilla 1992. Tillverkad i 144 exemplar varav detta är nummer 27, plakettmärkt/numrerad
PROVENIENS: Kooperativa förbundet
Bruksslitage, märken
404163
2016-09-08