Sallbergs Stockholmsbilder 1953
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
MED SIGNERAD ETSNING. SALLBERG, H., Stockholmsbilder. Med dikt av Evert Taube och inledning av Erik Asklund. Malmö 1953.
Tvär 4:o. 1 signerad originaletsning o.a. planscher H. Sallberg.
Lätt nött brunt skbd, inre denteller, helt guldsnitt. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade ex., detta nummer 73 för Arne Biörnstad.
Titel o. dedikationsblad delvis loss.
404189
2016-09-14