Sallbergs Stockholmsbilder 1953

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

MED SIGNERAD ETSNING. SALLBERG, H., Stockholmsbilder. Med dikt av Evert Taube och inledning av Erik Asklund. Malmö 1953.

Tvär 4:o. 1 signerad originaletsning o.a. planscher H. Sallberg.
Lätt nött brunt skbd, inre denteller, helt guldsnitt. Bibliofilupplaga tryckt i 200 numrerade ex., detta nummer 73 för Arne Biörnstad.

Titel o. dedikationsblad delvis loss.

404189

2016-09-14