Äldre böcker och småskrifter 1700-1800tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÄLDRE BÖCKER OCH SMÅSKRIFTER (ca 90 st). 1700-1800-tal, mest svenskt, bl.a. topografi, lantbruk, biskötsel, hästar, språk, sjöartilleri, några mindre kartor och guider över bl.a. Stockholm mm.
Samtida häften och pappband, flera oskurna eller tagna ur band. Flera med exlibris Ex Bibliotheca J. Forsander.
Vissa skador och defekter, fläckar
404443
2016-09-10