Äldre böcker och småskrifter 1700-1800tal

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER OCH SMÅSKRIFTER (ca 90 st). 1700-1800-tal, mest svenskt, bl.a. topografi, lantbruk, biskötsel, hästar, språk, sjöartilleri, några mindre kartor och guider över bl.a. Stockholm mm.
Samtida häften och pappband, flera oskurna eller tagna ur band. Flera med exlibris Ex Bibliotheca J. Forsander.

Vissa skador och defekter, fläckar

404443

2016-09-10