Sockerskål samt hjälmkanna
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOCKERSKÅL, HJÄLMKANNA, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder samt tårpil i underglasyrblått, guld, höjd 12-13 cm
Nagg, kannan med lagning, sockerskålen med hårfin spricka
404452
2016-09-12