Dalvador Dalí torrnål porträtt av van Gogh
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALVADOR DALI (Spanien, 1904-1989): Vincent van Gogh, ur Quinze Gravures 1968, signerad och numrerad Dali 59/75, torrnål tryckt på japanpapper, 17,5x12,5 cm
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 288 (b)
Sviten Quinze Gravures (15 gravyrer) innehöll huvudsakligen porträtt av Dalí´s konstnärliga förebilder som Leonardo da Vinci, Michelangelo, Toulouse-Lautrec, Rembrandt och Picasso men även ett självporträtt och ett par ikoniska motiv ur Dalí´s bildvärld, den långbenta elefanten och den flytande klockan.
404608
2016-09-11