Design Folke Jansson 1950-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKE JANSSON, soffa med snurrfåtölj, för S M Wincrantz Möbelindustri AB i Skövde, benställning i krom, röd ylleklädsel, sitthöjd ca 41, soffans längd ca 180 cm
HISTORIK: Formgivna 1955 eller 1956 för S M Wincrantz Möbelindustri AB
Bruksslitage
404685
2016-09-14