Tallrikar i porslin Kina 1700-tal
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 3 st, Qianlong (1736-95), porslin, dekor i famille rosefärger av fläckig hjort, tranor, flankerade av tall, brättet med pioner och kantdekor av järnoxid och sepia, diameter 23 cm
Nagg, en med fördjupad tillverkningsdefekt i spegeln under tranan i tallen
404764
2016-09-12