Tallrikar i porslin Kina 1700-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DJUPA TALLRIKAR, 3 st, Qianlong (1736-95), porslin, dekor i famille rosefärger av fläckig hjort, tranor, flankerade av tall, brättet med pioner och kantdekor av järnoxid och sepia, diameter 23 cm

Nagg, en med fördjupad tillverkningsdefekt i spegeln under tranan i tallen

404764

2016-09-12