Victor Forssell oljemålning +litteratur
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICTOR FORSSELL (1846-1931): Vårvinter, Sickla (skiss), signerad Vi Forsell, olja på pannå, ca 21x15 cm
medföljer litteratur: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951
UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950,
LITTERATUR: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951, avbildad å sida 136
404935
2016-09-13