Victor Forssell oljemålning +litteratur

Klubbat för:

2 400 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

VICTOR FORSSELL (1846-1931): Vårvinter, Sickla (skiss), signerad Vi Forsell, olja på pannå, ca 21x15 cm
medföljer litteratur: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951

UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950,
LITTERATUR: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951, avbildad å sida 136

Zustandsbeschreibung

404935

2016-09-13