Skulpturfragment

Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment
Skulpturfragment

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKULPTURFRAGMENT (2) del av vapensköld, sannolikt familjen Medicis släktvapen, kalksten, monterad på sockel klädd ned röd sammet (fragmentet är löstagbart), vanitasmotiv i form av kranium med draperingar, marmor, monterad i ram, fragmentet med vapensköld har ca 16 x 12 cm som största mått och den andra är ca 9 x 9 cm.

Fragment, åldersrelaterat slitage, vanitasreliefen med flera lagningar.

404949

2016-09-15