Vas Nishapur
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
VAS, Nishapur, 900/1000-tal, lergods med lysterglasyr, höjd ca 13,5 cm.
Proveniens, Enligt etikett i botten hittad i ruin vid Soltan- Abad (nuvarande Arak i Iran).
Äldre lagningar bl a med klamrar,, glasyrbortfall, slitage.
404959
2016-09-15