Vas Nishapur

Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur
Vas Nishapur

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 500 SEK

VAS, Nishapur, 900/1000-tal, lergods med lysterglasyr, höjd ca 13,5 cm.

Proveniens, Enligt etikett i botten hittad i ruin vid Soltan- Abad (nuvarande Arak i Iran).

Äldre lagningar bl a med klamrar,, glasyrbortfall, slitage.

404959

2016-09-15